Zielone płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić oraz pielęgnować?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je posadzić a także pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia skwer, ochrania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Wytwarza miły cień, dostarcza azyl ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego instalacją musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, czy pomóc w podziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu ustronnych zakamarków? Powinniśmy też zadecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju drzewa lub krzaku.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drewek a także krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. W trakcie jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze zasłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje osąd, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez przycinania utrzymują wąski kształt. Jak zdobędą spodziewaną wysokość wycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki żądają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety plastikowe preferujemy iglaki odporne na mróz. Wrażliwe tuje orientalne i cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest całkiem znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich notorycznie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają wzniesione pędy oraz odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najporządniej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki a także graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, z tego powodu otrzymane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnorodnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów służą za obramowanie rabat i ścieżek, rozdzielają od siebie różne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najporządniej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać dość spore zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać botanik od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich zielone płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To rozwiązanie zdaje przyzwoicie egzamin też w przypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te gatunki można też strzyc, jednak wówczas znacznie lepiej kwitną.

Na zielone płoty rekomendowane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najporządniej nadaje się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy słynne są zielone sztachety z plastyku z laurowiśni względnie zimozielonych typów berberysów. Na nieszczęście , w polskich warunkach klimatycznych ich liście nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Zatem, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on nieduży (do 60-80cm), by wolno go było okryć na zimę agrowłókniną oraz bez trudu wyciągnąć zaschnięte części.

Jeżeli chcemy uzyskać szczególnie dekoracyjny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony płot z gatunków zrzucających liście na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, małym, np. z iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety PCV strzyżone z fantazją- z falistą liną „dachu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednak poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s